Пълната забрана за пушене на обществени места остава. Това реши парламентът при първото четене на проектите на БСП и "Атака" за либерализиране на режима с промени в закона за здравето. Двете предложения бяха отхвърлени с внушително мнозинство, след като вносителите от средите на левицата Спас Панчев, Татяна Буруджиева, Атанас Мерджанов и др. не срещнаха разбиране дори сред колегите си в БСП. Депутатите на ДПС и ГЕРБ твърдо защитиха забраната. "Атака" остана сама в искането си за либерализиране на режима. Докато депутатите разпалено спореха, пред парламента се събраха привърженици на запазване на забраната.
Веднага след като бе обявена идеята да отпадне забраната за пушене, заведенията масово започнаха да си затварят очите за клиентите нарушители, особено след 22 ч. Все още не е ясно дали проверките ще се засилят след сегашното решение на парламента.
Промените, внесени от Спас Панчев и колегите му, предвиждаха в заведенията да се пуши, ако има обособени помещения с вентилация. В нощните и в игралните клубове пък забраната съвсем отпадаше. Но се запазваше за работните места, детските и учебните заведения, кината, театрите, читалищата, библиотеките и т.н. "Атака" настояваше стадионите да останат със забранителен режим, а собственици на заведения, които са под 70 кв. м, сами да решат дали да се пуши или не. Предложенията бяха отхвърлени в здравната комисия, но подкрепени в икономическата.
Гласуването бе предшествано от 4-часови разгорещени дебати, излъчвани пряко по БНТ и БНР. Никой не обърна внимание на предложението на Мартин Захариев обсъждането да бъде прекратено още в началото заради всеобщите нагласи законът да не се променя, а парламентът директно да премине към гласуване. Тунчер Кърджалиев обяви, че евентуалното връщане на дима на обществени места ще е "голяма крачка назад", ще "дискредитира ценностите ни" и е "злоупотреба с толерантността". "Моята позиция е - няма икономически аргументи в модерния свят, които да доминират над здравната целесъобразност и цената на човешкия живот", обяви депутатът доктор. И се позова на данни, според които към 2030 г. при пет от десет смъртни случая причината ще е именно пушенето.
"Ако всичко това е така, както казвате, половината от тази зала трябва да измрем в адски мъки", реагира веднага Венцислав Лаков от "Атака". И напомни, че кабинетът отпуска по около 73 млн. лв. субсидия на тютюнопроизводителите. "Защо да даваме тази субсидия, откажете се", призова Лаков. Колежката му Магдалена Ташева пък упрекна управляващите, че бързат да се "поклонят и за кой ли път заставате в позата на буква "Г" пред брюкселската бюрокрация". А Павел Шопов се закахъри за здравето на любителите на цигарите, които сега са принудени да пушат навън.
Стефани Михайлова от ГЕРБ обяви, че няма аргументи в подкрепа на твърденията как пълната забрана вреди на ресторантьорския бизнес. Тя бе категорична, че в дългосрочен план забраната няма негативно отражение върху бизнеса.
ПЛАХО
Основният вносител на поправките Спас Панчев се опита плахо да защити проекта с аргумента, че той самият е против пушенето, но подкрепя осигуряването на правото на избор.
Източник: в. Сега