Дълго време бащите бяха изолирани законодателно от правото да отглеждат децата си (всъщност не просто право, но и задължение). През 2008 г. законодателят направи изключителната крачка с въвеждането на отпуск, специално посветен на бащите.
Касае се за разпоребата на чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда (последно изменена през 2009 г.), съгласно която когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.
Касае се за разпоребата на чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда (последно изменена през 2009 г.), съгласно която когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.
Въвеждането на този отпуск накара много бащи да се почустват щастливи, че ще могат да бъдат до семейството си в най-важните първи дни от живота на новия член. По мое мнение обаче, наборът документи за отпускането му предизвика не такава радост. На първо място за ползването на отпуска е необходимо подаването на заявление от бащата до предприятието, в което работи. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето. За заявлението и декларацията няма утвърдени образци, поради което същите следва да бъдат написани в свободен текст.
Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението, като по същество правопораждащата дата е датата на изписване на новороденото. Ако бащата няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.
Важно е да се отбележи, че отпускът се заявява и ползва в календарни, а не в работни дни (за разлика от останалите видове отпуск).
Татковците могат да се зарадват, защото този вид отпуск е платен. Дневното парично обезщетение на бащата за този срок се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, ако има 12 месеца осигурителен стаж и е осигуряван за общо заболяване и майчинство. Ако бащата е самоосигуряващо се лице, обезщетението се определя от среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на ползване на отпуска. Обезщетението се изплаща от НОИ.
В случай, че по някаква причина бащата няма възможност да излезе в отпуск от деня на изписване на детето, няма законова пречка да използва остатъка от дните до 15. Тези дни не могат да се отлагат за по – късен период, предвид специалното им предназначение.
Примерни бланки на заявлението за ползване на отпуск и декларацията от майката и бащата, можете да намерите в секция „Полезно”.
Ц. Велинова, юрист
ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ