Всички осигурени лица имат право да получат пенсия за осигурителен стаж и възраст, но законодателят е въвел изискване за възраст и условие, че сборът от продължителността на осигурителния стаж и възрастта е не по-малък от определено число, така наречените "точки".
Важна роля при формирането на размера на пенсията, има осигурителният доход на лицето, в случай че са изпълнени всички други изисквания на закона. Въз основа на осигурителния доход на лицето се изчислява индивидуалният му коефициент.
Накратко пенсията са изчислява като се вземе средномесечният осигурителен доход за страната за 12 календарни месеца преди месеца на отпускане на пенсията и се умножи по индивидуалния коефициент на лицето
Зад понятията УП-2 и УП-3 се крият две удостоверения - удостоверение за осигурителен доход и заявление за осигурителен (трудов) стаж.
Искането за издаване на тези документи се прави писмено, под формата на заявление, от осигуреното лице пред работодателя, като то следва да съдържа следните данни: трите имена, ЕГН, адрес и населено място, в което е полаган трудовия стаж, наименованието на осигурителя, при когото е работило, заеманата длъжност, периодът на работа, видът на искания документ и периодът, за който се отнася документът. При промени в наименованието на осигурителя лицето посочва наименованието, което осигурителят е имал по време на полагане на стажа. По възможност лицето посочва предишни и следващи наименования на осигурителя. При подаването му се прилагат следните документи: документ за самоличност (копие); трудова книжка/служебна (копие); документ за идентичност на имената (ако има различия в имената документа се издава на посочените във ведомостта имена или по лична карта).
Удостоверение за осигурителен доход (УП-2) се изисква за изчисляване на индивидуалния коефициент на лицето, което се пенсионира. В него се посочва брутното възнаграждение по години, за времето, в което лицето е полагало труд при определен работодател.
Удостоверението за осигурителен (трудов) стаж (УП-3) удостоверява продължителността на осигурителния стаж. При условие, че в трудовата книжка има печат „трудовия стаж е равен на осигурителния” няма необходимост от издаване на образец УП-3, тъй като при изчисляването му от компетентните органи не би имало затруднения. Изключително важно е обаче, в случай, че сте полагали труд при втори работодател, при непълно работно време или извърнреден труд, да се снабдите с такова удостоверение. В него следва да фигурира продължителсността на осигурителния стаж не в календарни, а в работни дни, каквото е изискването на Националния осигурителен институт (НОИ).
Пример:
От 9 ноември 2009 г. до 30 ноември 2009 г. включително, лице работи по трудово
правоотношение при непълно работно време – 4 часа, при законоустановено работно време - 8 часа.Осигурителният стаж се изчислява, като работните дни в посочения период се определят по следния начин:
16 раб. дни х 4 часа = 64 часа;
64 часа : 8 часа = 8 работни дни.
В удостоверението за осигурителен стаж обр. УП-3 на лицето, за посочения период осигурителят следва да впише 8 работни дни осигурителен стаж. Тъй като лицето е работило при непълно работно време, осигурителят следва да посочи в удостоверението обр. УП-3 законоустановеното за лицето работно време –8 часа и непълното работно време при което е работило –4 часа.
Удостоверенията - УП 2 за дохода и УП 3 работодателят е длъжен да издаде безплатно в срок от 30 дни от прекратяване на правоотношението или в срок от 14 дни при подаване на искане за издаването им.
В случай на отказ от страна на работодателя да издаде исканите документи могат да бъдат сезирани контролните органи в съответното териториално поделение на НОИ, както и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”.
Бланки на Образци УП-2 и УП-3, можете да намерите в сайта на Програма Правна Помощ, в секция „Полезно”.
Ц. Велинова, юрист
ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ