ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ
Намерете ни
  • За нас
  • Проекти
    • Електронен каталог на примерни текстове l
    • WEB юридическа кантора
    • От нарушените Ви потребителски права към
  • Полезно
    • Бланки
    • Процедури
    • Други
  • Актуално
  • Блог
  • Месечна анкета
  • Как да ни подкрепите
  • Контакт

Как да си върнем земеделската земя

11/11/2013

2 Comments

 
В последните години нарасна броя на хората, препитаващи се от обработването на земеделска земя. Много често обаче се оказва, че обработването се извършва без наличието на законно основание за това.

Полезна и не много популярна процедура за защита на правата на земеделските собственици е предвидена в чл.34 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.

Процедурата касае защита на собствеността и възстановяване на неправомерно отнетото ползване на земеделските земи с възстановено право на собсвеност / по реституционния закон /, каквито са болшинството от земите в България.

Производството стартира с искане на собственика или на ползвателя, който я използва с правно основание /такъв е арендаторът/ адресирано до кмета на общината по местонахождението на имотите за изземването им от лицата, които ги ползват неправомерно. В случаите, когато собственик на земята е юридическо лице, то искането се прави от  представляващия го, съгласно закона и съоветните вътрешни актове. Важно е да се знае кога точно ползването на имота е неправомерно. В тази връзка, когато има валидно сключен договор за аренда, наем, обработка или друг подобен, но ненаименован изрично договор, то собственика/ците не могат да се ползват от процедурата по чл.34 от ЗСПЗЗ. Дори сключването на договор за аренда само от един от съсобствениците прегражда пътя за изземването му от кмета на общината.

След внасянето на искането от заинтересованото лице, органът извършва проверка за наличието на всички необходими реквизити от външна страна, като при наличието на нередовности уведомява заявителя да ги отстрани в 3- дневен срок.

За установяването на неправомерното ползване кметът ползва съдействието на „Държавен фонд Земеделие”, на регионалните и териториалните му структури, на Общинската служба по земеделие, на службите по геодезия, картография и кадастър, като служебно им изисква информация. Това обаче не изчерва възможностите му за проверка на твърдените с искането обстоятелства – кметът може да изискава информация и от други органи -  кметовете на кметства, кметските наместници. Кметът може да се ползва от представените му документи, да изисква такива от други органи, като прави това служебно или по искане на страните в производството.

Правото на собственост на заявителя трябва да се удостовери като се приложи документ за собственост, респ. договор за наем, аренда.

В качеството си на страна в административно производство заявителят има право на достъп до заведената административна преписка – да прави бележки, извлечения.

Искането се разглежда в 14- дневен срок от постъпването му, като заповедта или отказът за издаването на такава се обжалват по реда на Административно-процесуалния кодекс.

Когато искането е основателно, кметът издава заповед за изземването на имота от неправомерно ползващия го, която се изпълнява по административен ред със съдействието на органите на Министерство на вътрешните работи.

Предвидени са административни санкции за ползвателите, които ползват имоти без правно основание – глоба от 2000 до 10 000 лв. / чл.40 от ЗСПЗЗ/.

И. Ковачев, юрист
ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ
2 Comments
Тони Кирилов link
24/6/2014 12:41:21 pm

уважаеми г-н Ковачев,бих искал да Ви попитам за следното нещо:моят баща не можа да свърши работата до край с земеделските имоти,как мога да видя имотите си като наследник,за да извадя скици и ако е дал господ да ги ползвам, разбрах,че една част от тях се намира в урбанизирана зона.Благодаря за вниманието.

Reply
Програма Правна Помощ
26/6/2014 12:45:47 am

Уважаеми г-н Кирилов,
Изпратете запитването си на legal_aid@abv.bg или чрез поместената в сайта форма за контакт.
Благодарим за проявения интерес!

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.