ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ
Намерете ни
  • За нас
  • Проекти
    • Електронен каталог на примерни текстове l
    • WEB юридическа кантора
    • От нарушените Ви потребителски права към
  • Полезно
    • Бланки
    • Процедури
    • Други
  • Актуално
  • Блог
  • Месечна анкета
  • Как да ни подкрепите
  • Контакт

За какво ни е необходима Европейската здравноосигурителна карта

28/11/2015

0 Comments

 
Европейската здравноосигурителна карта или нейният еквивалент — временно заместващото я удостоверение, улеснява я достъпът на гражданите на РБ до медицинско лечение, което може да се наложи при временното ви пребиваване в друга държава-членка на ЕС. Това лечение се предоставя в съответствие с правилата на посещаваната от Вас държава - членка, а направените разходи се възстановяват съгласно прилаганите в тази държава тарифи.
Например, ако медицинската помощ в посещаваната от Вас държава е безплатна, вие също имате право на безплатна помощ при представяне на своята карта или еквивалентен документ.
Използването на европейската здравноосигурителна карта гарантира възстановяване на вашите медицински разходи на място или скоро след завръщането Ви у дома.
Европейската здравноосигурителна карта бе въведена постепенно от 1 юни 2004 г. до 31 декември 2005 г. От 1 януари 2006 г. тя се издава и признава от всяка една страна членка на Европейския Съюз.
Европейската здравноосигурителна карта замества използваните в миналото формуляри, и по-специално широко известния формуляр E 111.

Какви права ни дава ЕЗОК
Българските граждани, които са с непрекъснати здравноосигурителни права съгласно българското законодателство, могат да ползват при необходимост медицинска помощ в държавите от Европейската общност – когато пребивават на различно основание в останалите държави от Европейския съюз (ЕС), Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария:
краткосрочно (временен престой) или дългосрочно (пребиваване).
Случаите, в които българските граждани имат право на медицинска помощ в държава членка са следните:
  1. При временен престой (туризъм, краткосрочна командировка, гостуване и др.) на български здравноосигурени граждани в ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.
  2. Дългосрочно пребиваване на български здравноосигурени граждани в ЕС и ЕИП (работа, дългосрочна командировка, пенсионери).
  3. Пребиваване на български ученици, редовни студенти и докторанти.
  4. При бременност и раждане.

Важно е да знаете, че:
- Съгласно Регламент (ЕИО) 1408/71, всички здравноосигурени граждани в Обединена Европа са длъжни да информират компетентната си здравноосигурителна институция за всяка промяна в тяхното състояние (осигурително, здравно) и за промените в тяхното място на пребиваване.
- Ако в държавата по пребиваване или престой местното законодателство изисква от собствените осигурени граждани да заплащат определена потребителска такса или има регламентирано доплащане за медицинска помощ, това се прилага и спрямо гражданите на останалите държави от ЕО. Тези суми са за сметка на осигуреното лице.
- Ако в държавата по пребиваване или престой се наложи ползване на медицинска помощ от публичния здравноосигурителен пакет срещу заплащане (когато не може своевременно да бъде представена ЕЗОК или удостоверение за временното й заместване, или по други обективни причини), последващо НЗОК може да възстанови направения в чужбина разход след завръщане в България. Сумите, подлежащи на възстановяване, се уточняват между НЗОК и местната здравна институция в чужбина. При заплащане на здравни услуги от извънболничната или амбулаторната медицинска помощ (когато състоянието на пациента не е било неотложно или спешно), възстановяването на направения разход на гражданите е по нормативно установените за същата помощ български тарифи.
- При необходимост от болнична помощ, компетентната здравноосигурителна институция заплаща в чужбина само стойността на влизащите в здравноосигурителния пакет медицински грижи. Транспортните разходи, разходите за хотел, разходите за придружител, както и всички „екстри” се заплащат от пациента.

Ако при престой в друга държава-членка на ЕС сте заплатили в брой за оказана Ви медицинска помощ, след завръщането Cи B България може да представите оригиналните платежни документи (фактури) пред районната здравноосигyрителна Kaca пo местоживеене (РЗОК). Там ще Ви информират дали (и в какъв размер) разходите Ви могат да бъдат възстановени.

Заявление за издаване на ЕЗОК можете да изтеглите от ТУК.
Списък с местата, където можете да получите ЕЗОК, можете да получите можете да видите ТУК.

Ц. Велинова, юрист
ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.