Статистичеки през 2012 г. продължава да намалява броят на сключените бракове. Регистрираните юридически бракове са 21 167 и са с 281 по-малко от предходната година. Същевременно се увеличава броят на разводите като през 2012 г. те са 11 947 – с 1366 повече от 2011 г. [1]Намаляването на броя на браковете се дължи предимно на фактическото съвместно съжителсто на младите хора, които поради една или друга причина не желаят за сключват граждански брак. Тези тенденции неизбежно обуславят все повече съдебни дела за упражняване на родителски права.
По правило родителските права и задължения принадлежат и на двамата родители, когато и двамата са известни (установени), живи и нелишени от родителски права. В случаите, в които е имало брак, упражняването на родителските права не се засяга от развода между двамата родители, а се променят само определени функции – например родителят, на когото не е поверено детето не е лишен от родителски права нито е освободен от задълженията си, но другият родител изпълнява повечето дейности по отглеждане на детето.
За съжаление и не много рядко, като резултат от различни житейски ситуации, определени субекти могат да инициират производства по ограничаване или лишаване от родителски права на единия, на другия родител или понякога и на двамата рдоители.
Най – същественото за тези дела е, че те са защитна мярка в интерес на детето. Тази защитна мярка е като естествено продължение на един от основните принципи на Семейния кодекс на особена закрила на децата.
По своята същност ограничаването на родителските права представялва отнемане или намаляване само на определени родителски правомощия, забрана за извършване на определени действия или заповед за спазване на поведение на родителя в определена насока.
Основанията за ограничаване на родителските права, съобразно Семейния кодекс са две категории:
1. поведението на родителя представлява опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето
2. продължителна физическа или душевна болест или други обективни причини, при които родителят не е в състояние да упражнява родителските си права.
По отношение на първата категория предпоставки, обединяващият фактор е виновността на родителя за настъпването на обстоятелствата, докато при втората е налице безвиновно състояние. Вината винаги се преценява на плоскостта на евентуалната опасност, която тя създава или би могла да създаде по отношение на личните или имуществените блага на детето, което е обект на горепосочената особена закрила. Така например ще бъде налице виновно поведение, ако поради развод или фактическа раздяла, родителят, който е напуснал семейното жилище трайно и съзнателно се е отчуждил от детето, не се интересува от развитието му и не полага каквито и да било грижи за него.
Що се касае до безвиновното състояние на родителя, то също може да предизвика опасност за детето, но тук е налице обстоятелството, че родителят действа неумишлено.
Мерките които компетентният съд може да вземе не са изрично посочени в закона и поради тази причина му е предоставена възможността да действа по начин, който счете за най-подходящ и който да съблюдава стриктно интересите и безопаснотта на детето. Такава мярка може да бъде настаняване на детето извън семейството ако родителите без основателна причина трайно не полагат грижи за детето или се намират в трайна невъзможност да го отглеждат. Настаняването се извършва докато отпадне основанието, което е наложило тази най-крайна мярка. По-леки мерки могат да бъдат забрана за теглене на суми от влог на детето или изваждане на родителя от жилището където живее семейството.
Най-общо ограничаването на родителските права се свежда до количествено намаляване на родителските права, като при него родителят си остава титуляр на тези права и може да ги упражнява в незасегнатите от постановените съдебни мерки направления. Във всички случаи на ограничаване чрез настаняване на детето извън семейството, съдът определя издръжката на детето ако не е присъдена и мерките относно личните отношения между родителя и детето, тоест т.нар. свиждане. Тези мерки много напомнят за личните отношения при развод.
Лишаването от родителски права представлява цялостно отнемане на родителските правомощия, поради което има и характера на крайна мярка за защита на децата. Това е и причината тя да се прилага рядко и в изключителни случаи. Основанията за лишаване от родителски права са:
1. особено тежки случаи на виновно поведение на родителя, което представлява опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето, както и особено тежки случаи на продължителна физическа или душевна болест или други обективни причини, поради които родителят не е в състояние да упражнява родителските си права.
2. когато без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка.
По същество горепосочената първа категория са основанията за ограничаване от родителски права, представляващи обаче особено тежки случаи. Втората категория основания представлява виновно поведение на родителя, което е цялостно неизпълнение на родителските задължения или още виновно бездействие. Критерият „трайно” няма легална дефиниция, но водещият фатор при преценката трябва да бъде дали продължителността на неполагане на родителски грижи може да бъде такава, че да се касае до трайна незаинтересованост от детето.
Последиците от лишаване от родителски права се отразяват в няколко насоки. Правомощията на родителя спрямо детето отпадат – лишеният от родителски права родител не може да отглежда и възпитава детето, като му се отнема и възможността да го представлява. Това обаче не означава, че отпада задължението за даване на издръжка. Детето запазва и наследствените си права спрямо родителя. За лишеният от родителски права родител стават недостъпни правото да бъде осиновител, настойник или друг член на настойнически съвет.
Тук няма да се спирам на производството по ограничаване и лишаване от родителски права. Само ще посоча, че в тази категория дела, детето задължително се изслушва, ако е навършило 10-годишна възраст, освен ако това би навредило на неговите интереси, а ако не е навършило посочената възраст, може да изслушано в зависимост от степента на неговото развитие. При всички положенията решението за изслушване следва да бъде мотивирано.
Процедурата по ограничаване и лишаване от родителски права можете да намерите в секция "Полезно"
Ц. Велинова, юрист
ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ
[1] Данните са съгласно проведено изследване за демографските процеси през 2012 г. на НСИ