ПРОГРАМА ПРАВНА ПОМОЩ
Намерете ни
  • За нас
  • Проекти
    • Електронен каталог на примерни текстове l
    • WEB юридическа кантора
    • От нарушените Ви потребителски права към
  • Полезно
    • Бланки
    • Процедури
    • Други
  • Актуално
  • Блог
  • Месечна анкета
  • Как да ни подкрепите
  • Контакт

Европейският съд по правата на човека - кога и как да подадем жалба до него 

12/7/2016

0 Comments

 
Европейският съд по правата на човека е международен съд със седалище в Страсбург. Броят на съдиите в него е равен на броя на държавите, ратифицирали Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ).
Европейската конвенция за защита правата на човека е
международен договор, който може да бъде подписван единствено от държавите-членки на Съвета на Европа. Конвенцията, която учредява Съда и определя правилата за неговото функциониране, съдържа списък с права и гаранции, които държавите се задължават да спазват.

Read More
0 Comments

Как да подадем редовна жалба до Европейския съд по правата на човека

11/7/2016

0 Comments

 
0 Comments

Условията за доспустимост на жалбата до Европейския съд по правата на човека

11/7/2016

0 Comments

 
0 Comments

За какво ни е необходима Европейската здравноосигурителна карта

28/11/2015

0 Comments

 
Европейската здравноосигурителна карта или нейният еквивалент — временно заместващото я удостоверение, улеснява я достъпът на гражданите на РБ до медицинско лечение, което може да се наложи при временното ви пребиваване в друга държава-членка на ЕС. Това лечение се предоставя в съответствие с правилата на посещаваната от Вас държава - членка, а направените разходи се възстановяват съгласно прилаганите в тази държава тарифи.
Например, ако медицинската помощ в посещаваната от Вас държава е безплатна, вие също имате право на безплатна помощ при представяне на своята карта или еквивалентен документ.
Използването на европейската здравноосигурителна карта гарантира възстановяване на вашите медицински разходи на място или скоро след завръщането Ви у дома.

Read More
0 Comments

Обезщетението за неизползван платен годишен отпуск – изчисляване и изплащане

16/3/2015

0 Comments

 
1. Основни правила при изплащане на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск

Кога се дължи обезщетение по чл. 224 КТ?
Според актуалната редакция на чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ): „При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност.“
Обезщетение за неизползван платен годишен отпуск се дължи от работодателя само при прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя.
В разпоредбата на чл. 178 КТ императивно е установена забрана за компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения, освен при прекратяване на трудовото правоотношение.
Не съществува и правно основание за прехвърляне на неизползвания платен годишен отпуск от един работодател на друг.
При промяна на работодателя по реда на чл. 123 КТ трудовите правоотношения на работниците и служителите се запазват във вида, в който са били преди преустройството или промяната, поради което липсва основание за изплащане на обезщетение по чл. 224, ал. 1 КТ.


Read More
0 Comments

Какво представлява допълнителното задължително пенсионно осигуряване или как да направим информиран избор къде да отидат парите ни

22/1/2015

2 Comments

 
Допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) е вторият стълб на пенсионната система и дава право на втора допълнителна пенсия на родените след 31. 12. 1959 г., както и възможност за получаване на пенсия за ранно пенсиониране на работещите при условията на първа и втора категория труд. Този вид осигуряване е регламентирано в дял втори на Кодекса за социално осигуряване (КСО). То се осъществява, чрез участие в универсални и/или професионални пенсионни фондове, които се учредяват и управляват от лицензирани пенсионноосигурителни дружества.


Read More
2 Comments

Способи за решаване на спорове по договори за потребителски кредит

12/6/2014

0 Comments

 
В последните години гражданите започнаха да търсят по-активно нарушените си права, произтичащи от подписаните от тях договори за потребителски кредити. Много често основната форма на съпротива срещу вдигането на лихвите например се оказваха жалбите до различни институции, които в немалко случаи се оказваха некомпетентни да разгледат спора по същество.
Настоящото изложение има за цел да представи общите положения при решаването на споровете по договори за потребителски кредит.

Read More
0 Comments

Какво представлява предварителният договор и необходимо ли е да го сключваме?

5/5/2014

0 Comments

 
На повечето от нас ни се е налагало или може да ни се наложи сключването на двустранен договор. В определени случаи и поради различни причини, страните по даден договор не са готови да го сключат, но въпреки това желаят да се обвържат със задължението да бъде сключен такъв договор след време. Това е целта на предварителния договор – да се подготви и гарантира сключването на действителен окончателен договор. Страните, които сключват предварителния договор, са задължени да сключат и окончателен, те поемат насрещни задължения една спрямо друга.  Затова и в практиката предварителният договор е известен като обещание за продажба. Най-често предварителен договор се използва при покупко-продажбата на недвижими имоти, но са възможни и други случаи.


Read More
0 Comments

Ученик на трудов договор

12/2/2014

0 Comments

 
Голяма част от наетите лица в частния сектор имат желание да бъдат обучени за извършване на работа,  която се различава от изпълняваната от тях в момента. Често това е свързано и с получаването на по-високо възнаграждение, тъй като в предприятието например вече има специалисти в търсената от работника област, но те са недостътъчни.

Договорът за ученичество е интересен и полезен вид трудов договор. Той съдържа  клауза за обучение - придобиване на квалификация по дадена професия или специалност, но в процеса на работа. В процеса на изпълнение на задълженията по трудовия договор се осъществява и обучението, което е и целеният резултат от сключения договор. Предназначението на договора е свързано с интереса на страните по него - за работодателя интересът е да се сдобие с квалифициран работник, докато за ученика е водеща възможността да работи в комбинация с повишаване на квалификацията.


Read More
0 Comments

Още за осиновяването

7/2/2014

0 Comments

 
Според данни на фонд „Асистирана репродукция“ между 100 и 200 000 са хората с репродуктивни проблеми в България, като 30% от жените остават извън фонда. Алтернатива на асистираната репродукция, когато медицината не успява да помогне, е осиновяването – правен институт, създаден да осигури адекватна грижа за физическото, нравственото и социалното развитие на детето, като от друга страна удовлетвори естествения стремеж на човека към майчинство или бащинство- една от най- висшите цели на човешкия живот.


Read More
0 Comments
<<Previous

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.